חיות מחמד: איך לטייל עמם בקיץ ולשמור על בריאותם

לקראת ימי השרב והחום, ד"ר שביט מצייד אתכם בכמה כללי טיפול של עשה ואל תעשה לחיות המחמד שלכם במהלך טיולי הקיץ.(מאת הווטרינר ד"ר גיל שביט)

עם בוא הקיץ עם ישראל יוצא לטייל אם בארץ או בחו"ל. ומידי פעם אנחנו שומעים בתקשורת על מקרים בהם ננטשו חיות מחמד על ידי בעליהם.
לכן הווטרינרים תמיד שמחים לראות משפחות אוהבות לחיות המחמד שלהם, שמטפלות ומטפחות אותם ומעניקות  להם אהבה.
עצוב לראות כלבים שנשארים מאחור או קשורים לגדר בדרך לשדה התעופה. לכן כשאתם יוצאים לנופש משפחתי, ומשתדלים לתכנן עד כמה שאפשר את הטיול, כך גם מומלץ לדאוג לחית המחמד שלכם.

• לא מומלץ להוציא את חיית המחמד מהסביבה הטבעית

חתולים,  מומלץ לא להוציא מסביבתם הטבעית, הביתית. אפשר לבקש מהשכנים  שיגיע להאכיל ולהשקות. במידה ואין אפשרות כזו ניתן להלין

הווטרינר דר גיל שביט

את חיית המחמד בפנסיונים המיועדים לכך.
את הכלבים מומלץ לא לקחת לנסיעות ארוכות. כדאי להשאירם בידיים טובות, של חברים ושכנים או באחד מהפנסיונים המוכרים. כדאי לבקר בהם טרם השארת חית המחמד או לקבל המלצות מחברים.

במידה ואתם נוסעים לטיול משפחתי בארץ למקום בו יש אפשר להביא חיית מחמד, ואתם מעוניינים לצרפם אליכם, ומכוון שכלבים וחתולים, אינם אוהבים לצאת מאזור הטריטוריה הטבעית שלהם, חלקם עלולים להראות מצב של "סטרס" ולהיות מבוהלים.
לכן צריך להישאר לידם ולהעניק להם ביטחון שאתם, איתם. בנוסף, יש להקפיד על אספקת מזון, מים, צל ומנוחה ולהיות מודעים לסכנות האורבות לכלב בסביבה חדשה ובזמן טיול בטבע, לזהות סימני מצוקה ולדעת מתי לפנות לווטרינר. 

• מזון

חשוב לקחת אתכם לטיול שקית עם המזון הרגיל של הכלב וכדאי להשתמש בצלוחית המזון הרגילה. יש להאכיל את הכלב בתדירות לה הוא רגיל, רצוי פעמיים ביום. יש כלבים שמקיאים ומשלשלים כשמוגשים להם שאריות בשר מהמנגל או מזון שאינם מורגלים בו.

• מים

מאוד חשוב להשקות את הכלב גם בנסיעה, תוך כדי עצירה בצד. לא לשכוח להצטייד בכלי בו יוגשו מים צוננים לכלב בתדירות גבוהה. חשוב להשגיח שהכלב לא ישתה מים ממקורות לא בטוחים, כמו מאגרי מי ביוב ושלוליות שעלולות להכיל שאריות חומרי הדברה חקלאיים.

 

יש להקפיד לתת לכלב שתייה מרובה צילום ראוול ג'קמן - פיקסה
יש להקפיד לתת לכלב שתייה מרובה צילום ראוול ג'קמן – פיקסה

• חום והתייבשות

יש להבין את ההבדלים בין מכת חום והתייבשות. בהתייבשות, הגוף מאבד נוזלים. במכת חום, הטמפרטורה עולה מעל 40 מעלות. לרוב, התייבשות מובילה למכת חום ושתי הסכנות קשורות זו בזו. כלב בזמן טיול, חשוף לשתי הסכנות. הוא בחוץ, הוא מרבה לרוץ, הוא נמצא בשמש וחוסר תשומת לב מצד הבעלים, עלול לגרום לכלב להתייבש ולפתח מכת חום (היפר תרמיה).

להקפיד על מנוחה. . צילום אלכסנדר מאדי
צילום אלכסנדר מאדילהקפיד על מנוחה. . צילום אלכסנדר מאדי

בכדי להימנע מכך יש להקפיד לתת שתייה מרובה, ולדאוג לסביבה מוצלת לכלב, ולדאוג שכלבכם ינוח בדיוק כמוכם, ולמנוע ממנו ריצה בשמש ללא הפסקה.

• קשובים לכלב ולזהות את סמני הסכנה

במידה והסימנים הבאים מופיעים, נשימה כבדה עם לשון משורבבת ו מוגברת, ריור, אפתיות, שלשולים, הקאות ופרכוסים. יש להתקשר במהירות לווטרינר המקומי. כמובן רצוי להצטייד במספרי טלפון של מס' וטרינרים באזור הטיול למקרה הצורך. במידה ואין ברשותכם, התקשרו לווטרינר המטפל שלכם והוא ידע להפנות אתכם אל וטרינר עמית באזור.

אסור בשום פנים ואופן להשאיר כלב במכונית סגורה בחום!!

במידה ובכל זאת אתם נאלצים מכורח הנסיבות להשאיר את הכלב במכונית, יש לפתוח חלקית את כל החלונות, להשאיר המכונית בצל וגם זאת, רק למס' דקות, ורק במקרה חירום. משום שהמכונית הופכת למלכודת חום העלולה לייבש את הכלב במהירות ולגרום למותו. 

• הרעלות

בסביבה לא מוכרת, הכלב עלול לאכול או לשתות  ממקורות  עלומים, ועלול להיחשף לחומרי רעל. המקרה הנפוץ ביותר הם מקווי מים המכילים שאריות חומרי הדברה חקלאיים, בעיקר זרחן אורגני. הסימנים להרעלה הם ריור, הקאות, שלשולים, רעידות ופרכוסים. במקרה של חשד להרעלה פנו במהירות לווטרינר.

• הכשות

הכלב מטבעו סקרן, ולפעמים הוא נכנס במהלך הטיול אל השיחים ושם הוא ועלול לפגוש נחשים, עקרבים, וכו'.
סימנים להכשה,  לרוב הכלב יעלם בין השיחים, ישמיע יללת כאב, או נביחות רמות ויופיע בריצה, לפעמים מדדה על רגל. יתכן ומדובר בקוץ, או מלען שחדר לאוזנו או לרגלו, אבל יתכן והוכש. יש לעקוב אחרי התנהגותו. במידה והוא מטה את ראשו ומנער את אוזניו, יתכן ומלען חדר לאוזנו. במידה ושפתיו, ראשו  או רגלו מתנפחים, אלו סימנים לכך שהכלב אולי הוכש, הנפיחות עלולה להופיע אחרי מס דקות. כמובן שיש לפנות במהירות לווטרינר.

• היעלמות

הכלב תוך כדי ריצה סקרנית, עלול לאבד את דרכו. חשוב לשמור על קשר עין ולדאוג שהכלב יישאר בטווח שמיעה ובכל מקרה מומלץ להרכיב לכלב שבב אצל הווטרינר המטפל בו. כך שבמידה ויימצא על ידי זרים יוכלו לקרוא את השבב ולהשיבו אליכם.

הכלב יכול ליהנות ולגרום הנאה רבה כשהוא מצטרף לטיול המשפחתי, לכן חשוב להקפיד על מספר כללי טיפול פשוטים לכלב, לדעת לזהות סימני מצוקה כשקורה משהו לכלב, ולהגיע לווטרינר מקומי כשנדרש.
"כשחיית המחמד שלך חולה אתה מטפל בה כמו באחד הילדים שלך, לכן יש לתת תשומת לב יתרה לנושא", מסבירה לימור נח, שהקימה לפני כשנתיים את- "מרפאט", קופת החולים לחיות מחמד הייחודית בארץ, שנולדה מתוך הצורך להעניק לבעלי הכלבים והחתולים כיסוי רפואי ועזרה ראשונה, בד בבד עם מתן ראש שקט לבעליהם מכל ההוצאות הרפואיות הגבוהות הכרוכות, לעיתים קרובות, בטיפול בהם.  

 טיול נעים!!!!!