תכירו: המדבקה מעין חרוד מאוחד- שקוטלת את נגיף הקורונה

שלושה קווים פועלים במרץ במפעל "דיקם" בעין חרוד מאוחד ומייצרים את "מאיה" מדבקה ייחודית – אנטי ויראלית – המנטרלת את נגיף הקורונה. פרופ' איל זוסמן, חוקר בכיר בטכניון, אחראי על פיתוחה של המדבקה שקרויה על שם בתו. אירית חן-זמרו מהיישוב הקהילתי תמרת, ד"ר לביוכימיה, העובדת במפעל: "זו טכנולוגיה פורצת דרך".
מאת אפרת שלם

מפעל 'דיקם' של עין חרוד מאוחד עובד בימים אלה סביב השעון בייצור מדבקה ייחודית אנטי-וירלית ההורגת את וירוס הקורונה, להבדיל מהמסכות הרגילות אשר רק חוסמות את דרכו. זוהי חדשנות פורצת דרך ברמה עולמית, ועין חרוד זכתה בו.
אירית חן-זמרו מהיישוב הקהילתי תמרת, ד"ר לביוכימיה, העובדת במפעל שנה (20 שנים במפעלים אחרים) מספרת בהתרגשות: "יום אחד בני איתי, סטודנט לרפואה בטכניון, קרא בעלון האינטרנטי של הטכניון על מדבקה שמנסה לפתח פרופ' איל זוסמן. הוא סבר שהיא יכולה להתאים ל'דיקם', המייצר ניירות תרמים ודבקים ייחודיים".

המדבקה קוטלת הקורונה
המדבקה קוטלת הקורונה

אחרי שהראה לאמו את העלון היא מיד נדלקה. "לא ישנתי בלילות, היא מספרת, הבנתי שזו טכנולוגיה פורצת דרך. הייתי חדורת מוטיבציה לבצע את הייצור ב'דיקם'. הרעיון הוצג בפני מנכ"ל 'דיקם' אריק אברהם ששיתף פעולה כבר מההתחלה".


אז מה יש בתוך המדבקה שהורג את הווירוס? אירית מנסה לתאר את התהליך הביוכימי המורכב: "בתוך המדבקה יש חומר המכיל יוד וחומרים נוספים, שיוצרים שני מנגנוני פעולהאז מה יש בתוך המדבקה שהורג את הווירוס? אירית מנסה לתאר את התהליך הביוכימי המורכב: "בתוך המדבקה יש חומר המכיל יוד וחומרים נוספים, שיוצרים שני מנגנוני פעולה


אירית ויואב ברנד, איש האחזקה בעל ניסיון רב-תחומי, נפגשו עם פרופ' זוסמן שנתן את ברכת הדרך, ואף ביקש שהמדבקה תיקרא 'מאיה' על שם בתו, והתהליך החל לקרום עור וגידים. בהתחלה בקטן-  חודש של ניסיונות וחיפושים איך להפיק דבק רפואי שניתן יהיה לנשום דרכו, והיום כחצי שנה מאז פרוץ הקורונה, פועלים כבר שלושה קווי ייצור סביב השעון, והבאים יבנו בשבועות הקרובים. היא מתפעלת מהיכולות הטכניות הגבוהות של הצוות המקומי, המסוגל להתאים את המכונות למוצר החדש הנפלא הזה.

מפעל דיקם
מפעל דיקם

למעשה, זהו מפעל בתוך מפעל, כאשר המטרה להגיע לייצור של מיליונים. כבר עתה מייצאים במפעל לקנדה ויפן. בארץ שווקה המדבקה לבתי חולים, ל-5 מרכזים רפואיים, ולמרפאות שיניים. היא משווקת לקהל הרחב דרך האינטרנט וכמו כן הופק תשדיר פרסום לטלוויזיה. המדבקה קיבלה אישור של משרד הבריאות.
אז מה יש בתוך המדבקה שהורג את הווירוס? אירית מנסה לתאר את התהליך הביוכימי המורכב: "בתוך המדבקה יש חומר המכיל יוד וחומרים נוספים, שיוצרים שני מנגנוני פעולה. האחד – סינון הווירוס ע"י רשת צפופה בנויה מננו סיבים, והשני קטילת הווירוס ע"י היוד. כידוע היוד הוא חומר חיטוי המשמיד וירוסים וחיידקים. כל התהליך מיוצר בתהליך אלקטרו ספינינג".
עד היום אירית אינה נרגעת מהמהלך המטורף הזה, של הוצאת הרעיון מהכוח לפועל בתוך חצי שנה בלבד. היא כבר חולמת על ייצור מוצרים נוספים כמו פילטרים למזגנים ועוד.
ונא לא לשכוח: הכול התחיל מאינטואיציה אימהית, ומהקשר שלה עם בנה.