תכירו את מצפור ציפורי: היחיד שהוקם בישראל כתוצאה מתאונת דרכים

טיול לשבת: התחיל בתאונה דרכים והסתיים במצפור יפיפה עם מקום לערוך בו פיקניק. צילום: רשות ניקוז ונחלים קישון

מעל לטיילת החדשה בנחל ציפורי הוקם בימים אלה מצפור חדש שאין כמותו בכל הארץ, אולי אפילו בעולם. מדובר במצפור יפהפה: מעגל אבן משתלבת, פינות ישיבה, ספסל עץ מוצל ליד עצי זית – ומתחת לכל זה זורם נחל ציפורי.
אז מה כל כך מיוחד במצפור החדש שהוקם לצד כבישים שמחבר בין הכפר כעביה לקיבוץ הרדוף? התשובה פשוטה: זהו המצפור היחיד שהוקם כתוצאה מתאונת דרכים. המצפור החדש הוא עוד תוצאה מבורכת של שיתוף הפעולה בין הקרן הקיימת לישראל לבין רשות ניקוז ונחלים קישון בראשותו של המנכ"ל חיים חמי.

במצפור פינה מוצלת לאתנחתא ופיקניק
במצפור פינה מוצלת לאתנחתא ופיקניק

לפני כשנה, התרחשה במקום שבו ניצב כעת המצפור תאונת דרכים: משאית שחלפה במקום סטתה מדרכה והרסה את קטע המדרכה והמעקה הסמוך. המתכנן רן מולכו, אשר עובד עם רשות הניקוז ועם קק"ל על מספר פרוייקטים, חלף בוקר אחד במקום בדרכו מקיבוץ הרדוף והגיע למשרדי רשות הניקוז עם רעיון: בואו ניקח על עצמנו לבצע את השיפוץ שלאחר התאונה, אבל ננצל את המיקום המיוחד כדי להקים שם מצפור הצופה אל הנחל והטיילת החדשה שהוקמה באזור.

נופים מרהיבים נשקפים מהמצפור
נופים מרהיבים נשקפים מהמצפור

רשות הניקוז פנתה אל זידאן כעביה, ראש המועצה המקומית כעביה, אשר נתן ברצון את הסכמתו להצעה. לאחר מכן נוצר קשר עם אנשי קק”ל. משהתקבל האישור מצידם, יכול היה מולכו לתכנן פינה קסומה המשתלבת בצורה אסתטית בתוך הנוף. בימים אלה, כל החולפים בכביש מתרשמים מן המצפור המרהיב; מה שהעוברים ושבים כנראה אינם יודעים זה שמדובר בסטארט אפ יוצא דופן.