שביל הסנהדרין: השבוע ייחשף באזור- שביל טיולים "חכם" ויחיד מסוגו בארץ

ביום א' הקרוב(22.4) יחנך שביל "חכם" אינטראקטיבי ראשון מסוגו שאורכו כ- 70 ק"מ מבית שערים ועד לטבריה, ומחולק למקטעים ומתחקה אחר נדודי חכמי הסנהדרין בגליל. במהלך הכשרתו בידי אלפי בני נוער התגלו ממצאים ארכיאולוגיים חשובים. בשבוע חשיפת השביל יתקיים בין התאריכים 22-26 באפריל ובמהלכו יתקיימו פעילויות חינמיות לציבור. פרטים בדף הפייסבוק – "רשות העתיקות-לגעת בעבר". צילום: רשות העתיקות

ביום ראשון הקרוב(22.4) ייחשף על ידי רשות העתיקות את שביל הסנהדרין- שביל ייחודי במינו, שאורכו 70 ק"מ מבית שעריים לטבריה, ומחולק לחמישה מקטעי הליכה והוא מוקדש  ל- 70 ענקי העם- חכמי הסנהדרין, אשר שיקמו את עם ישראל אחרי כשלון מרד בר כוכבא.
השביל מוגש למדינה לרגל 70 שנה לעצמאותה, בסדרת פעילויות חינמיות לאורך המסלול ובאירועים בהשתתפות אלפי תלמידים.
מידע בדף הפייסבוק "שביל הסנהדרין – העמוד הרשמי".

התיאטרון בטבריה-חלק מהמסלול.צילום-רשות 13.
התיאטרון בטבריה- חלק מהמסלול

כזכור, עם מעבר הסנהדרין לגליל מיבנה, היא התיישבה באושה, ולאחר מכן בשפרעם, בבית שערים ובציפורי, עד שהתמסדה בטבריה. מסלול שביל הסנהדרין, המחולק למקטעים לנוחיות המטיילים, חוצה את הגליל על אתרי הטבע והנוף המרהיבים שבו, דוגמת נחל ציפורי, יודפת, הארבל, הר עצמון, ועוד.

תלמידים בוחנים את אפליקצית שביל הסנהדרין לצד האבן החכמה שהוצבה לאורך המסלול. צילום יניב ברמן רשות העתיקות3.
תלמידים בוחנים את אפליקציית שביל הסנהדרין לצד האבן החכמה שהוצבה לאורך המסלול. צילום יניב ברמן

בשביל ה"חכם" והאינטראקטיבי, ניתן יהיה לטייל באמצעות אפליקצית- WEB היחידה מסוגה בארץ, שתשמש כ"מדריך שביל עצמאי", עשרות אבני דרך גדולות "חכמות" -מעין תחנות ממסר שהוצבו לאורך השביל, יקפיצו בכל פעם מידע שימושי רלוונטי ופעילויות היישר לטלפונים הניידים של המטיילים.
אתר האינטרנט האינטראקטיבי, ש"מתכתב" עם האבנים, מציע מידע על ההיסטוריה הקרובה והרחוקה של הגליל, הצמחייה והחי, הנופים, התצפיות והאטרקציות. האתר, שנמצא בשלבי בנייה מתקדמים, פעיל כבר היום, וכבר עכשיו ניתן לטייל עם האפליקציה בחלקים מהשביל.


לדברי יאיר עמיצור, ארכיאולוג רשות העתיקות והוגה רעיון השביל, "שביל הסנהדרין הוא פרויקט ענק המאגד בתוכו ערכי טבע, סביבה, היסטוריה, ומפגש תרבויות של כל אוכלוסיות הגליל בימינו. אין בארץ עוד שביל אינטראקטיבי מהסוג הזה, ומבחינה זו אנחנו, הארכיאולוגים, עושים הסטוריה".


[dfp name="728×90" height="728" width="90"]


שביל הסנהדרין הינו פרויקט הדגל החינוכי-תיירותי של רשות העתיקות מתבצע בשיתוף עם משרד ירושלים ומורשת-פרויקט ציוני דרך, משרד האוצר, מנהל חמ"ד ואגף של"ח במשרד החינוך, עיריות, מועצות מקומיות ואזוריות, רשות הטבע והגנים, קרן קיימת לישראל, ועוד.

נר עם מנורת שמונה הקנים שנחשף בחפירות הכנת השביל. צילום יניב ברמן רשות העתיקות4.
נר עם מנורת שמונה הקנים שנחשף בחפירות הכנת השביל. צילום יניב ברמן

בהכשרתו של השביל עסקו ועמלו וחפרו אלפי בני נוער, כאשר במסגרת הפרוייקט  נחשפו בני הנוער לסיפור תקומת העם, בחפירות ארכיאולוגיות בחורבת אושה – המוקד הראשון בו התישבה הסנהדרין לאחר מרד בר כוכבא ומחוז ילדותו של רבי יהודה הנשיא, עורך המשנה.

הנוער מכשיר את שביל הסנהדרין כמתנה למדינה לרגל 2.
בני נוער במהלך הכשרת שביל הסנהדרין כמתנה למדינה לרגל

בחפירה גילו התלמידים דרישות שלום מימי הסנהדרין -עדויות לתעשיית הזכוכית כפי שסופרה גם בכתובים, וחפצי נוי מלפני 1800 שנה.
הפתעה גדולה במיוחד בחפירות השביל היתה מציאת נר שמן שלם מעוטר בסמל המנורה, המתוארך לתקופה הביזנטית או האומאית. לדברי ד"ר עינת עמבר-ערמון, ארכיאולוגית רשות העתיקות ומומחית לנרות חרס עתיקים, "להבדיל מסמל המדינה העכשווי שבו מנורת בית המקדש מופיעה כבעלת שבעה קנים ובסיס אחד רחב, המנורה שנחרתה על הנר הקדום הינה בעלת שמונה קנים ובסיס בעל שלוש רגליים. מציאתו של נר מעוטר במנורה- סמל לעם היהודי, ללא ספק מרגשת, במיוחד באתר בעל מורשת כה מיוחדת במסגרת שביל הסנהדרין".

התלמיד עילאי יונה מזכרון יעקב גילה בעבודות השביל מטבע של סולימן המפואר– השלישי הקיים באוצרות המדינה8.
התלמיד עילאי יונה מזכרון יעקב עם המטבע שגילה- מטבע של סולימן המפואר,השלישי הקיים באוצרות המדינה.

תגלית מרתקת אחרת בחפירות השביל הייתה של תלמיד תיכון המושבה עילאי יונה מזכרון יעקב, שחשף בשביל מטבע זהב – השלישי הקיים באוצרות המדינה – שעליו כתובת של בונה חומות ירושלים, סולימן המפואר.

הארכיאולוג יאיר עמיצור מחזיק בגוש זכוכית -עדות לתעשיית הזכוכית מימי הסנהדרין. צילום יניב ברמן, רשות העתיקות7..
הארכיאולוג יאיר עמיצור מחזיק בגוש זכוכית, עדות לתעשיית הזכוכית מימי הסנהדרין. צילום יניב ברמן

לדברי ישראל חסון, מנהל רשות העתיקות, "השביל החדש והממצאים לאורכו הם חגיגה לאזרחי ישראל לרגל שנת ה-70 ומתנה מאלפי בני הנוער שמשקיעים בו את מרצם. זהו פרויקט דגל שמחבר את דור העתיד -מכשיר השביל, למורשתו ולמנהיגי העם הגדולים ומעוררי ההשראה. השביל הוא פרויקט פורץ דרך העושה שימוש בטכנולוגיות עדכניות לטובת חיבור לשורשים שלנו. הפרויקט יתפתח בשנים הבאות וכך תווצר המשכיות מהעבר הרחוק אל העתיד, אשר תשמש את המטיילים בישראל היום -ובתקווה, גם את הדורות הבאים. אני מזמין את הציבור להגיע לאירועי החשיפה המתפרסמים בדף הפייסבוק של רשות העתיקות".

פרטים על שביל הסנהדרין: . פירוט באתרSHVILA.CO.IL

מודל תלת מימדי של האמפיתיאטרון בטבריה כפי שמופיע באתר SHVILA.CO.IL. צילום יעקב שמידוב
מודל תלת מימדי של האמפיתיאטרון בטבריה כפי שמופיע באתר SHVILA.CO.IL. צילום יעקב שמידוב