מדור חוק ומשפט: "סחרחורת חובות"

הטור של עו"ד סיוון אוחנה: על הסיבות לסחרחורת של חובות במקרי גירושים ועל והפתרונות הרצויים

חייבים רבים נקלעים לשלל חובות שונים שנוצרו על רקע הליכי גירושין: מצד אחד עליהם לשאת בתשלום מזונות עבר לביטוח לאומי או מזונות רגילים, ומצד שני הם צוברים חובות נוספים לגופים פרטיים ולרשויות. מצב כזה מצריך פעולה משולבת ויעילה.
גברים רבים הנמצאים בהליכי גירושין נקלעים למצב של "סחרחורת חובות". בדרך כלל הוא נוצר באופן הבא: בתחילה נוצר חוב מזונות בשל הליך גירושין שהסתבך, למשל מזונות שלא שולמו או שולמו באיחור.
כתוצאה מכך נפתח תיק בהוצאה לפועל, ועל החייב מוטלות הגבלות שונות כגון עיקולים בחשבון, עיקולי משכורת, הגבלת רישיון נהיגה, ולעתים אף פקודת מאסר. החוב יכול להיות חוב פרטי לגרושתו של החייב וילדיו, או לחילופין חוב למוסד לביטוח לאומי.
אולם כאן לא נגמר הסחרור, שכן חייב מזונות בדרך כלל נקלע לקשיים נוספים. כתוצאה מהעיקולים שבתיקי המזונות, הוא מתקשה מאוד לעמוד בהתחייבויות אחרות, כגון חובות לסלולר, החזר הלוואות לבנק, או תשלום סחורה לספקים אם מדובר בעצמאי.
כך, מלבד תיק המזונות, נופלים על החייב עוד ועוד תיקי הוצאה לפועל שנפתחים נגדו מצד גופים פרטיים אחרים, רשויות המדינה או העירייה. כתוצאה מכך נופלות עליו כרעם ביום בהיר שלל הגבלות, שיוצרות טבעת חנק פיננסית על צווארו, באופן שלא מאפשר לו לעמוד בתשלומים, אף על פי שמדובר בחובות שבמצב הרגיל הוא יכול היה להתמודד איתם.
לפעול בכל המוקדים
הפתרון הרצוי הוא פתרון משולב, הכולל הגשת מספר בקשות במקביל, הן לתיקי המזונות והן לתיקי החוב הרגיל, במטרה ליצור מצב של החזר כספי משולב בהתאם ליכולתו של החייב. זאת על מנת שלא ייווצר מצב שבתיק אחד יש הסדר חוב, בעוד שתיק אחר ממשיך לגרום נזק של עיקולים ומפריע לחייב לשלם – וממשיך סחרחרת בחובות.
הקושי הטמון בכך הוא שעל הבקשות להיות מוגשות בדרך כלל בבת אחת לכמה מוקדים בלשכות הוצאה לפעול שונות, והן דורשות מעקב צמוד לבדיקות החלטות הרשמים בלשכות השונות, שצריכים להיכנס לעובי הקורה על מנת לאשר הסדרים בתוך הבלגן של החובות.
פעמים רבות מתקבלות מרשמי ההוצאה לפועל החלטות שלפיהן החייב נדרש לספק הסבר נוסף או להציא מסמכים. לעתים גם נוצר מצב שבו החייב מקבל דחייה של הצעת ההסדר, כיוון שמפת החובות ויכולת ההסדר של החייב לא הוסברו היטב לרשם.

• מזונות תמיד בנפרד

לעיתים, קיימת אפשרות לאיחוד תיקים בהוצאה לפועל. "תיק איחוד" הוא תיק שבו מצורפים מספר רב של תיקים לתיק אחד, שבמסגרתו החייב משלם סכום קבוע שמחולק בין כל הנושים, מה שעושה סדר ומקל על העמידה בתשלומים.
חשוב להדגיש שגם אם קיים תיק איחוד, החוק קובע כי הוא לא יכול לכלול את תיק המזונות, ולכן יש לטפל בתיק המזונות בהסדר נוסף ונפרד. בכל מקרה על מנת למנוע נזקים, מומלץ לטפל בתיק המזונות ובתיק האיחוד בעת ובעונה אחת, מפני שכל אחד מהם יכול להפריע ולסכל תשלום חוב בתיק השני.
דבר נוסף שחשוב לדעת הוא כי חוב מזונות לא נכנס להפטר חובות בהוצאה לפועל או להפטר חובות במסגרת הליך פשיטת רגל בבית משפט, ולכן יש לטפל בו במהירות בהסדר נפרד – לפני שיגדל ויתפח.
מכאן שיש לבדוק את כל המסלולים של חייב בתיק מזונות או בתיקים רגילים ולשלב ביניהם במיומנות, כך שהחייב יוכל לשלם בכל הזירות במקביל, ולמנוע עיקולים והגבלות בכל אחד מהתיקים.
הסדרים מקבילים
לסיכום,  סחרחרת חובות בתיקי הוצל"פ רגילים ותיקי מזונות מחייבת גיבוש אסטרטגיה לפיתרון כולל, ביצוע פעולות בכל התיקים במקביל, מעקב צמוד ותיקונים תוך כדי תנועה במידת הצורך – עד לאישור ההסדרים.
ניהול התיקים במקצועיות יעניק לחייב שקט נפשי. כך הוא יכול להחזיר סכום קצוב וידוע מראש לתשלום כל חובותיו במקביל תוך הסרת ההגבלות והעיקולים שהוטלו עליו, ולחזור לשגרת חייו.