רעידת האדמה בצפון: כיצד ניתן לזהות סימנים ראשונים למבנה

הטור של גיל גורן, מנהל היחידה לטכנולוגיות ניטור ובטיחות במעבדות איזוטסט: סימנים המקדימים לכך שהמבנה הוא מסוכן. צילום: עמרי לוי

בעקבות רעידת האדמה שהורגשה בשבוע שעבר בצפון הארץ, גיל גורן, מנהל היחידה לטכנולוגיות ניטור ובטיחות במעבדות איזוטסט, נותן סימנים מקדימים לכך שהמבנה הוא מסוכן.
1. אם הדלת באחד החדרים פתאום נפתחת ונסגרת בקושי.
2. אם אחד החלונות לא נפתח ולא נסגר.
3. אם יש סדק – גם אם הוא לא גדול .
גורן: "כל אלה יחד ולחוד יכולים להעיד על כך שמשהו קורה בבניין וחשוב לבדוק זאת בצורה מעמיקה. שימו לב: גם כשהסימנים קטנים ונראים שוליים, בעיקר בבניינים ישנים, כדאי למהר ולבדוק את החשד ובכך, קרוב לוודאי, גם להציל חיי אדם".
"חשוב לדעת כי מבני ציבור ובנייני מגורים עלולים לשקוע עם הזמן ודוגמא מוחשית התרחשה לאחרונה עם שקיעת מבנים או קריסתם. תכנון לקוי של יסודות הבניה, שיפוץ פנים דירתי שביצע אחד הדיירים, שימוש בחומרי בניה לא תקינים או התעייפותם, בניית פרטיזנית של תוספות בניה יכולים לשבש את יציבות המבנה ולהפוך אותו למבנה מסוכן שדורש שיפוץ. נכון להיום, יש מגוון רחב של אמצעי ניטור ומעקב אחר שקיעות, תזוזות ושינוי זוויות של מבנים, שלמעשה מאפשרים לחזות, עד רמת המילימטר, אם המבנה זז ומחייב שיפוץ ובמעבדות איזוטסט מקדמים בדיקות חדשניות לניטור המבנים".