ראשי רשויות בעמק בפניה בהולה לכחלון בנושא שדה תעופה בינ"ל ברמת דוד

ראשי רשויות בעמק יצאו בקריאת חירום לשר האוצר כחלון ולחברי המועצה הארצית לתכנון ובניה במינהל, לדחות את הדיון שיערך בעוד יומיים(7/11) בנושא החלופות לשדה התעופה המשלים לאחר שלטענתם נפלו פגמים חמורים בהליך ובדיון על החלופות חלקן אף בניגוד לחוק. צילום ארכיון

בשבוע שעבר פנו ראשי הרשויות של עמק יזרעאל, מגידו, טבעון ורמת ישי בקריאה בהולה לשר האוצר משה כחלון ודרשו: "דחה את הדיון בנושא שדה התעופה הצפוי להתקיים ב 7/11".
מכתבם של הארבעה נשלח לכחלון על רקע הדיון המתוכנן להתקיים בנושא חלופות לשדה התעופה המשלים לנתב"ג במועצה הארצית לתכנון ובניה, כאשר לטענתם של ארבעת ראשי הרשויות, נפל פגם בהליך משום שלא יצא זימון מסודר לישיבה ועל כן הם מבקשים לדחות את הדיון בכדי שיוכלו להיערך אליו בצורה מקצועית ועניינית.
"תמוה בעינינו מאוד" כתבו ראשי הרשויות לכחלון "כי לדיון כל כך משמעותי, בעל משמעויות הרות גורל לכל אחד מאתנו ולתושבינו בסביבה, לא יוצא זימון מסודר ואנו מיודעים עליו מגורמים שלישיים ולא באופן פורמאלי. לאור מצב בלתי סביר זה, אנו פונים אליך לדחות את הדיון ב- 45 יום לפחות, ובזמן זה לאפשר לנו להיערך לדיון בצורה מקצועית ועניינית, כראוי לנושא החשוב ולטובת הדיון כולו". כך לשון הכתב שנשלח לשר האוצר.


בצר: "אנחנו קוראים לכם לעצור! לבחון את העובדות לאשורן. להחזיר מיידית לבדיקה מלאה ואובייקטיבית את נבטים כשדה משלים נתב"ג ואת חלופת חיפה (כשדה צפוני בינלאומי דרגה 2)במקביל פנה ראש מוא"ז עמק יזרעאל בצר לחברי המועצה הארצית לתכנון ובניה במינהל לקראת הדיון הצפוי בנושא שדה התעופה הבנ"ל וביקש למנוע בדיון העלאת ההמלצה של ועדת החלופות על רמת דוד ודרש בדיקה מעמיקה של החלופות טרם הדיון.
בצר: אנו מבקשים למנוע העלאת ההמלצה של ועדת החלופות על רמת דוד בוועדת התכנון ודורשים לבצע הליך פתוח ומעמיק של בחינת החלופות"
בצר התריע עוד בפני חברי הוועדה במכתבו על כך שכל התהליך נעשה תחת מעטה של סודיות וחשאיות ללא שקיפות, כאשר בין היתר נמנעו מסמכים ביניהם ופרוגרמת שדה התעופה המשלים לנתב"ג בעמק מראשי הרשויות וזאת בניגוד לחוק, וכל זאת למרות הבטחות שניתנו על ידי מנהלי ת"א, רש"ת ומינהל התכנון.
לטענתו של בצר, בשלב השני של התהליך, הוצגו חלופות חלקן לא רלוונטיות וללא בדיקה מעמיקה, והוצגו משום מראית העין. יש להתחשב בזעקת תושבי הדרום המשוועים לשדה תעופה כזה ויש לבדוק את חלופות שדה תעופה בנבטים בחיפה. כתב בצר בפנייתו לחברי הועדה.בצר: "אנחנו קוראים לכם לעצור! לבחון את העובדות לאשורן. להחזיר מיידית לבדיקה מלאה ואובייקטיבית את נבטים כשדה משלים נתב"ג ואת חלופת חיפה (כשדה צפוני בינלאומי דרגה 2) וכן להניע בדחיפות את תהליך בדיקת הקמת שדה בינלאומי על אי בים, ולוודא כי תהליך בחירת אתר לשדה בינלאומי מבוצע באופן שקוף תוך כדי שיתוף הציבור ונציגים מקצועיים ללא העדפות מוקדמות (ובוודאי בשיתוף הרשויות שבשטחן נבחנת הקמת השדה) כראוי למדינה מתוקנת!"
במועצה האזורית ובמטה המאבק פועלים ללא לאות ובדרכים רבות בכדי למנוע החלטה נמהרת שאיננה מתבססת על בדיקה מעמיקה ושקופה ומיצוי חלופות נוספות.