קריאה של הוועדה העליונה הקתולית של הבישופים לפנות את כלא מגידו

בביקור וועדת הבישופים הקתולית העליונה במוא"ז מגידו בשבוע שעבר, במעמד שרת התיירות וראש המוא"ז חולובסקי קראו הבישופים לפנות את כלא מגידו ולחשוף את פסיפס הכנסיה העתיקה בעולם. צילום: זיו ברק

ועדת הבישופים הקתולית העליונה ביקרה ביום שלישי(3/11) בשבוע שעבר במועצה האזורית במגידו ונפגשה עם שרת התיירות אורית פרקש הכהן ועם ראש המועצה איציק חולבסקי בנוגע לפינוי כלא מגידו.
כזכור, מתחת לכלא מגידו התגלתה לפני 15 שנה רצפת פסיפס חשובה מאד. התגלית המדהימה נחשפה באזור תל מגידו (ארמגדון) והיא שריד של בית תפילה עתיק מאוד, מהמאה ה-3 לספירה, לרבות ריצפת פסיפס נדירה ובה חריטות עתיקות. מדינת ישראל התכוננה לפנות את כלא מגידו לבנות אותו במקום סמוך ולהפוך את המקום לאתר תיירות חשוב, אולם הנושא מתעכב וכעת קראו הבישופים הבכירים לממשלת ישראל לפעול למען הזזת הכלא וחשיפת הפסיפס לציבור הרחב.


חולבסקי: "הצהרתם של הבישופים ותמיכתה של שרת התיירות אורית פרקש הכהן חשובות מאד להמשך המאבק למען פינוי כלא מגידו וניצול הפסיפס העתיק לשם הפיכתו לאתר תיירות חשוב לעולם הנוצרי כולו."


בהצהרה שמסרו לאחר מכן ועדת הבישופים לשרת התיירות פרקש הכהן הם כתבו: "התגלית בעלת חשיבות עצומה לנוצרים באשר הם בשל העובדה לפיה היא מהווה תיעוד נדיר של נוכחות נוצרית בארץ הקודש במאות הראשונות לנצרות. לאור האמור לעיל, אנו קוראים לרשויות הישראליות ולממשלת ישראל להקים מתחם כליאה חלופי, בהתאם להחלטת הממשלה שכבר נתקבלה ב-25 בפברואר, 2018, על מנת שניתן יהיה לחשוף את הפסיפס היפיפה והחשוב הזה ולאפשר למועצה האזורית מגידו לתכנן ולהוציא לפועל מיזם תיירותי-דתי שיכלול גם את מחנה העתיק של הלגיון הרומי ה-6, את תל מגידו ואת נחל הקיני. אתר שכזה ישמש כשער לכל אתרי הצפון הדתיים בארץ הקודש ויעודד מספר אדיר של צליינים נוצרים מרחבי העולם".
שרת התיירות אורית פרקש הכהן מסרה בעקבות השיחה עם נציגי העולם הנוצרי: ״היום כשאני רואה את נציגי הכנסיות אני מבינה עוד יותר, עד כמה מגידו והפסיפס, חשובים לקהילה. גם נגיף או משבר כלכלי לא ישברו את הקשר של ישראל עם העולם הנוצרי, ואני מצפה לארח מבקרים נוצריים רבים כאשר השמיים יפתחו״.
ראש המועצה האזורית מגידו איציק חולבסקי, שמנהל בשנים האחרונות מאבק עיקש למען פינוי הכלא והפיכת המקום לאתר תיירות מוביל, אמר בעקבות קריאת הבישופים: "הצהרתם של הבישופים ותמיכתה של שרת התיירות אורית פרקש הכהן חשובות מאד להמשך המאבק למען פינוי כלא מגידו וניצול הפסיפס העתיק לשם הפיכתו לאתר תיירות חשוב לעולם הנוצרי כולו. דווקא בזמנים אלה, עלינו לנצל את ההיסטוריה שחיה מסביבנו כדי ליצור עתיד טוב יותר לאזור כולו ואין לי ספק שהמקום יהפוך לאחד ממקומות התיירות המבוקשים בארץ ובעולם. שרת התיירות תמכה עוד בתפקידה הקודם במהלך פינוי הכלא ותמיכתה בנושא מצביע על ראייה נכונה ואסטרטגית למען התיירות באזור ובישראל כולה".

לאכול ישר מהעץ: ה"פסטיבליצ'י" יוצא לדרך

|