ספר ילדים חדש ומרגש: "בר המצווה של סבא מוישלה"

לפני שבעים וחמש שנים 'חגג' משה פורת מקיבוץ שלוחות את בר המצווה שלו במרתף חשוך, בלי אימא, בלי אבא – מתעטר בתפילין שרכש לו אביו חודשיים לפני שנרצח ע"י הנאצים. ספר חדש של עמנואל בן סבו מחזיר את הסיפור המרטיט לחיים. צילום: אלבום פרטי

"סיפורו של משה פורת, אשר השיא משואה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה לפני שלש שנים, הוא סיפורו של העם היהודי בכלל, הילדים והנוער בפרט", אומר הסופר, המחנך והפובליציסט עמנואל בן סבו המביע בספר ילדים חדש את סיפורו המיוחד של הנער מוישל'ה פורת אשר בתוך כל הסופה והסער בימי האימה והצלמוות, 'חגג' בר מצווה במרתף אפל עם קומץ יהודים, מתעטר בתפילין שרכש לו אביו חודשיים לפני שנרצח ע"י הנאצים.
שבעים וחמש שנים חלפו מאז הלילה האפל והמרגש ומשה שמתגורר בקיבוץ שלוחות מרגיש כאילו היה זה היום. "כשהרוחות הרעות הגיעו לביתנו, אבא הושיב אותנו וכשהוא בוכה גזז את פאותינו, אחד אחד", מספר משה ובעיניו דוק של דמע: "אבא הספיק לקנות לי את התפילין אך לא הספיק להיות נוכח בבר המצווה שלי".
כשהוא מחזיק את ספר הילדים החדש: "בר המצווה של סבא מוישלה" אחוז כולו התרגשות, אומר פורת: "זהו עוד רגע בו החוויה האישית שלי כנער יהודי בימי השואה, מקבלת צורה ומשמעות חדשה. הרעיון הוא שילדים יקראו את הסיפור וילמדו ממנו ערכים. הוא חלק מהאמונה שככל שנספר ונדבר את השואה ומראותיה כך היא תהייה נוכחת בשיח המאפשר לפעול שלעולם לא תהיה עוד".

"חשתי מיד בחיבור"

פורת, 88, הוביל במשך שנים רבות כאיש עדות מסעות בני נוער, חיילים וקצינים במחנות המוות בפולין. לא פחות מחמישים פעמים סיפר בחוויית מי שהיה שם את מוראות הימים ההם. פורת גם זכה לכינוי "סבא בר מצווה" לאחר שהכין במשך מרבית שנותיו  מאות ילדים מהעמק, חינם אין כסף, ללימוד קריאת התורה בטעמים לרגל בר המצווה שלהם.
משה  התרגש מאוד כאשר קיבל את העותק הראשון של ספר הילדים החדש המספר את סיפור 'חגיגת' בר המצווה שלו במרתף לפני 75 שנים.
"כשנפגשתי עם הסופר עמנואל והוא הגיש לי את הספרים שכתב לילדים בנושא השואה, חשתי מיד בחיבור. במשך שנה שלמה ארך המסע עד לרגע בו יצא הספר המרגש והייחודי לאור", אומר פורת. בעת שקיבל את הספר אמר משה אחוז ההתרגשות כשאינו יכול לעצור את דמעותיו: "אני ממש זוכר את הימים ההם. למרות הכל הגענו לארץ ישראל, התחתנו, הקמנו משפחה לתפארת, ילדים, נכדים, נינים, אבא אימא. אנחנו מבטיחים לכם לשמור על ארץ ישראל".
בן סבו: "כשהתוודעתי  לסיפורו של משה לפני עשור בדיוק, כמנהל חינוכי בפנימייה טיפולית, הזמנתי את משה לחגוג את התיקון לבר המצווה שלו שהתקיימה במרתף חשוך עם ילדי הפנימיה באור יום, עם סוכריות ושירים ובעיקר בן חורין", אומר הסופר, המחנך והפובליציסט  עמנואל בן סבו ומוסיף: "זה היה מפגש עוצמתי עם חיבור בין העבר להווה. משה התרגש מאוד מהמעמד ושם הבשיל הרעיון לספר את סיפורו של משה בהלימה לגילאים הצעירים".
הספר "בר המצווה של מוישלה" הינו הספר החמישי בסדרת ספרים מעצבי זהות שכתב עמנואל בן סבו כחלק מהנגשת השואה לילדי ישראל.