סוף טוב: ניצלו חייה של בת 3.5 שהחלימה מקורונה

חייה של הפעוטה ניצלו במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית, לאחר שחלתה בתסמונת הקטלנית שפוגעת בילדים שהחלימו מקורונה. המחשה: ארכיון

במרכז הרפואי העמק התייצב והשתפר היום מצבה של פעוטה בת 3.5 מאזור הצפון, שפונתה אל בית החולים לאחר שלקתה בתסמונת הדלקתית הרב מערכתית שתוקפת ילדים שחלו בקורונה והחלימו מהנגיף.
לדברי ד"ר רון יעקב, רופא במחלקה לרפואה דחופה ילדים: "הילדה פונתה אלינו במצב לא יציב, כחודש וחצי לאחר שחלתה בקורונה והחלימה. כשהגיעה סיפרו הוריה שהיא סובלת מזה 5 ימים מחום, שלשולים והקאות.
הדופק שלה היה מהיר ובבדיקות הדם ראינו שמדדי הדלקת גבוהים מאד. העברנו אותה לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ ילדים כדי לייצב אותה ולמנוע מצב של כשל לבבי, שזו הסכנה העיקרית בתסמונת זו".
מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים ד"ר גור זמיר: "הצוות במחלקה לרפואה דחופה ילדים אבחן במהירות ובאופן מדוייק שמדובר בתסמונת דלקתית הרב מערכתית הנגרמת לאחר חשיפה לנגיף הקורונה (MIS-C). זו מחלה חדשה, שלא הייתה קיימת כלל לפני מגפת הקורונה, וכעת אנו פוגשים את התסמונת בשכיחות הולכת ועולה. רק בשבועות האחרונים טיפלנו בשלושה ילדים עם מחלה זו, אחת מהם שהגיעה במצב קשה מאד". לדבריו, החלק החשוב הוא האבחון המהיר והמדויק מכיוון שיש חשיבות גדולה להתחלת טיפול מידית בכדי למנוע הדרדרות. הטיפול במצב זה הוא טיפול בנוגדי דלקת וסטרואידים, כדי להפחית את הדלקת שתוקפת איברים חיוניים בגוף בבת אחת, ועלולה להביא לקריסה מהירה של הגוף".
לדברי ד"ר גילעד חן, מנהל המחלקה לרפואה דחופה ילדים, "כשילד סובל מחום של כמה ימים והוריו פונים לרופא ילדים או למיון ילדים, במידה שהילד היה חיובי לקורונה או מישהו בסביבתו הקרובה חלה בקורונה, זה מידע שחשוב מאד בו לעדכן את הרופא. הילדים שחולים בתסמונת זו מגיעים אלינו לרוב עם דופק ולחץ דם לא יציבים, ולעיתים יש מעורבות גם של דלקת עיניים או תפרחת בעור".
היום יצאה התינוקת מכלל סכנה, מצבה מוגדר כעת טוב והיא הועברה להמשך טיפול ומעקב במחלקת ילדים א'.