מס הכנסה ערך 108 ביקורות בעפולה והסביבה

במהלך הביקורות עלה כי בקרב 14 בתי עסק לא נרשמו הכנסות כדין. צילום: שיר רותם

במבצע ביקורת של מס הכנסה בבתי עסק בעפולה, בית שאן, מגדל העמק, יוקנעם, רמת ישי, קריית טבעון כפר שיבלי ועוד, אשר כלל 108 ביקורות, עלה כי בקרב 13% מהעסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין. למבצע, שנוהל על ידי עובדי משרד פקיד שומה עפולה, נבחרו בתי עסק בתחום המסחר, השירותים והמקצועות החופשיים.
במהלך הביקורת גילו המבקרים כי במסעדה ביקנעם לא נרשמו הכנסות מכרטיסי אשראי מיום 1.3.2019 ועד ליום המבצע (11.4.19), בסכום כולל של 11,947 שקלים. בעל המסעדה מיהר להסביר כך: "אני מוציא תדפיס יומי של המכשיר לסליקה ומעביר אותו לרואה החשבון שלי והוא מדווח על כל כרטיסי האשראי למס הכנסה פעם בחודשיים". בדוכן בעפולה לא נרשמו ההכנסות מיום הביקורת בסך 1,920 שקלים והתברר כי לבעל הדוכן אין תיק ברשות המסים והוא אינו מנהל ספרים כלל. בעל החנות טען: "אני עובד דרך אחי והוא יש לו תיק והוא מסודר".
באופן דומה, בעלת דוכן נוסף בעפולה שלא רשמה את הכנסותיה מקניית ביקורת ואף אינה מנהלת תיק ברשות המסים ואינה מנהלת ספרים טענה: "העברתי את התיק לבן שלי ורוצים לפתוח לו תיק של עוסק זעיר".

בביקורת שנעשתה בעסק ביוקנעם עלה כי הבעלים אינו שומר סרטי קופה ואינו רושם הכנסות מעמלה בגין הפעלת מכשיר אוטומטי למשיכת מזומנים. ההסבר שנתן למבקרים היה: "רואה החשבון אמר לי להביא לו רק את סיכום הסרט". קנייה מוקדמת בחנות ברמת ישי שלא נרשמה בספרי העסק קיבלה את ההסבר הבא: יתכן שקנו במקום אחר ולא אצלי"…
פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.