מזעזע: מפקחי משרד החקלאות חילצו כ-90 כלבים שהוחזקו בבית הרבעה פיראטי במושב בגלבוע

במקום הוחזקו כלבים ששוויים הוא עשרות אלפי שקלים ובין הגזעים שניתן היה למצוא במקום: שיצו, אמריקן בולי, פומרניאן, פודל וקאווליר. החשד: בעלי המקום הרביע את הכלבים במטרה להרוויח על כל כלב. המקום היה מלוכלך והתנאים בהם הוחזקו הכלבים היו מחפירים. מהעדויות שנמצאו במקום, ניתן היה לראות כי מדובר ב"מפעל לייצור גורים". צילום: משרד החקלאות

בעקבות תלונה שהגיעה אל אגף רווחת בעלי חיים בשירותים הווטרינרים, מפקחי היחידה המרכזית לאכיפה ולחקירות (פיצו"ח) והשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות פעלו יחד עם השיטור של המועצה האזורית גלבוע והרופא הווטרינר הרשותי והגיעו אל מושב הנמצא במועצה האזורית הגלבוע, שם חשפו מחסן ובו קרוב ל-90 כלבים.
הכלבים שנמצאו במקום, חלקם גזעיים וחלקם מעורבים, כמו גם, חלקם חתוכי אוזניים. מהעדויות שנמצאו במקום, ניתן היה לראות כי מדובר ב"מפעל לייצור גורים של ממש". שוויים של כלבים רבים עומד על עשרות אלפי שקלים. מחקירה ראשונית עולה כי מדובר באדם שהרביע את הכלבים במטרה למכור אותם ולהרוויח כסף רב על כל כלב, מבלי להשקיע בטיפול אחראי ונכון בכלבים.
בהודעה של משרד החקלאות נכתב: ״מפקחי יחידת הפיצו"ח, שתי רופאות ווטרינריות מטעם השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות הגיעו יחד עם השיטור של המועצה האזורית גלבוע והרופא הווטרינר הרשותי אל מושב במועצה האזורית הגלבוע, בעקבות תלונה שהתקבלה באגף רווחת בעלי חיים. דיירי המקום לא שיתפו עם המפקחים פעולה, וטענו כי "אין במקום כלבים למכירה". אולם, בזכות נביחות ששמעו המפקחים באזור, הצליחו המפקחים לאתר את המחסן המדובר. לתדהמתם, במבנה ארעי, שנראה כמו מחסן, הופתעו לגלות מתחם גדול ללא אוורור ובו כ-90 כלבים.
בין הגזעים שניתן היה למצוא במקום: שיצו, אמריקן בולי, פומרניאן, פודל, קאווליר וכדומה. כל הכלבים הוחזקו בתאים קטנים, לרוב בזוגות או בשלשות, במטרה להרביע אותם. הכלבים הוחזקו בתנאים מחפירים, התאים היו מלוכלכים בצואה רבה, ללא כמות מספקת של מים ומזון שהיה מפוזר על הרצפה. במקום, מצאו המפקחים נקבות בהיריון וגורים רבים. על פניו, מבדיקה חיצונית שערכו הווטרינריות במקום, מצבם הבריאותי של הכלבים טוב. אולם, עד כה התברר כי הכלבים אינם מוחזקים ברישיון, חלק מהכלבים אינם משובבים, ולא קיימים מסמכים רפואיים המעידים על הטיפול הרפואי בכלבים.
כל הכלבים הוחרמו, פונו מהמקום והועברו אל המתקן המוגן של משרד החקלאות להמשך בדיקה ולשיקום. החשוד, שאינו תושב המועצה, ככל הנראה שכר את המחסן במקום. החשוד כעת שוהה בחו"ל וייחקר ברגע שישוב, בינתיים האנשים ששהו במקום הועברו לחקירה״.
"מפעיל הכלבייה הלא חוקית, הינו תושב שמשית, אשר שכר מבנה באחד המשקים החקלאים בניר יפה".
כמו כן- "הגורמים המקצועיים במוא"ז הגלבוע סייעו רבות ליחידת הפיצוח בעבודתה במקום, כחלק מתפיסה ארגונית בגלבוע הדורשת ברווחתם של בעלי החיים.בהקשר זה ראוי לציין, כי בימים אלה מבצעת מוא"ז הגלבוע מהלך היסטורי של בניית כלבייה מרשימה, סמוך לאזור התעשייה "מבואות הגלבוע".
מעבר ליופייה והיותה אחת מהגדולות בארץ, היא תהווה ככלביה אזורית ובית חם לבעלי חיים מכל הרשויות השכנות בעמקים הצפונים.
מדובר בכלבייה יוצאת דופן, בגודל של מעל ל-1000 מ"ר, ובהשקעה של 5 מיליון ש', אותם גייסה המועצה ממשרדי ממשלה רבים ובראשם משרד החקלאות