מגידו: שיקום סביבת מעיין עין רחנייה בשמורת טבע נחל השופט

היזמה לשיקום- מרחב כרמל ברשות הטבע והגנים בהובלת אקולוג המרחב בן רוזנברג בשיתוף עם נציגי המרחב הביוספרי במוא"ז מגידו. צילום בן רוזנברג

נחל השופט הנו אחד הנחלים המרשימים של רמת מנשה, שני יובליו העיקריים מתחילים האחד בסמוך לקיבוץ רמת השופט "ערוץ האולמוסים" והשני סמוך למושב עין העמק, שני יובלים אלו ועד עמק השלום, הוכרזו בשנת 2003 כשמורת טבע.
שמורת נחל השופט הנה שמורה קטנה, 141 דונם בסך הכל, אולם היא עשירה בערכי טבע, נוף ומורשת. כאן גדלים עצי האלומוס השעיר הנמצאים בסכנת הכחדה.
השמורה מתאפיינת בצומח נחלים עשיר ובזרימת מים איתנה כמעט כל ימי השנה. בשמורה חמישה מעיינות שמימהם נובעים כל השנה וביניהם עין ריחניה.
למרות היותה שמורה צרה וארוכה, חשיבותה גדולה כיוון שהיא מאפשרת שמירה על בית גידול ייחודי לצומח וחי במים זורמים. פעילות האדם בעבר ובהווה ניכרת באזור השמורה, בסמוך לה אתרים ארכאולוגים מהתקופה הפרה-היסטוריות; התקופה הרומית-ביזנטית; התקופה הכנענית ועד לשרידי היישוב הערבי ריחניה ותחנת הקמח בסמוך לנחל.
בסמוך למעין עין רחנייה נוצרה בשנות ה 90 בריכה מלאכותית בעקבות עבודות עפר שנעשו בסמוך. בשנים האחרונות קידמה רשות הטבע והגנים ניטור של הבריכה.לאחר שבבדיקה התגלה מצב עגום: הבריכה מלאה בטין ומוקפת בסבך של פטל, התאכלסה במיני דגים פולשים, לא מקומיים כגמבוזיות וקוי. בימים הקרובים, רט"ג יתחילו בעבודות לשיקום סביבת המעיין.
במסגרת עבודת השיקום יש כוונה לנסות להדביר את מיני הדגים הפולשים, להגדיל את השטח המוצף, לאפשר שיקום של הצומח המקומי האופייני לבתי גידול לחים כגומא, שנית גדולה וגרגיר נחלים, לנסות להשיב את דג הלבנון ירקון ולאפשר חזרה של טריטון הפסים, דו חיים בסכנת הכחדה שנפוץ ברמת מנשה. במסגרת שיקום המעיין יוסדר גם מסלול טיול רגלי מעגלי קצר ,מהמעיין למורד הנחל עד לטחנת הקמח וחזרה מעברו השני של הנחל.
היוזמה לפרויקט של מרחב כרמל ברשות הטבע והגנים בהובלת  אקולוג המרחב בן רוזנברג בשיתוף עם   נציגי המרחב הביוספרי.
הגר ראובני, מנהלת הסביבה והמרחב הביוספרי במועצה אזורית מגידו: "הפרויקט נעשה בתאום עם מועצה אזורית  מגידו, למען שיקום ערכי הטבע ולשיפור חווית הטיול למבקרי האזור."