לאן השבת: טיול סתווי בכנרת

בסתיו מומלץ לצאת ולטייל בכנרת במסלול בו ניתן ולצפות בעגורים חסידות וקורמורנים שנחתו באגם במהלך נדודיהם, וגם להנות מהפריחה ומאתרים היסטוריים מרכזיים. צילום: אבי אריש

ימי הסתיו הנם המתאימים ביותר לטיול בחיק הטבע, מזג האוויר נוח, מגוון עופות נודדים והפריחה ססגונית מתמיד. ברשות הכינרת, השקיעו רבות לפריצתו ופיתוחו של שביל סובב כינרת על מנת לאפשר למטייל הישראלי גם בימי החורף ליהנות מהאגם הלאומי ומבעלי החיים והצמחייה הקסומים שסביבו.
דניאל וקנין, רכז שביל סובב כינרת ברשות הכינרת, ממליץ על מסלול מרתק בין פריחות הסתיו ולאורכם של אתרים היסטוריים מרכזיים בשביל סובב כינרת.
מומלץ לתכנן את הטיול עם חברים, כך שיהיו שני כלי רכב, אחד בנקודת הסיום בחניון חוף צינברי (בצדה המעריב של הכנרת) ועם הרכב השני מגיעים לנקודת ההתחלה שברחבת העפר מחוץ לתיכון 'בית ירח'.
מנקודת החנייה צועדים דרומה לחוף ירדן-כינרת, שם נמצא הסימון הראשון של 'שביל סובב כינרת', ממש על הסלע, כ-70 מטרים מהכניסה לחוף. ממשיכים רגלית צפונה ופונים ימינה, דרך רחבת החניון לעבר ראש הגבעה, שהינו חלק מהאתר הארכיאולוגי ב'תל בית ירח',
כ- 100 מטר עד השער שפתוח בדרך כלל, אך אם סגור יש לעקוף אותו מימין.

שלל צפרים נודדות בכינרת
שלל צפרים נודדות בכינרת

להתקדם דרך הימייה של בית ירח, שם ניתן להתעדכן בחידושים שנעשו ב'שביל סובב כינרת' המופיעים על לוח. יורדים במדרגות חזרה לעבר השביל. כאן, צועדים לצד פריחה מרהיבה בין שיחי המלוח, עצי האשל והאיקליפטוסים וצמחיית בוסתן שפותחה כחלק מ'שביל סובב כינרת'.
ממשיכים בשביל האספלט עוד כחמש דקות, עד שמגיעים לשני העמודים החוסמים את הדרך לכלי רכב, בנקודה זו ניתן לסייר בתל בית ירח או בבית הקברות של כינרת שם קבורים בין היתר נעמי שמר, ברל כצנלסון, רחל המשוררת ועוד.

חוזרים לצעוד בשביל האספלט הימני, עד לסימון המופיע על המעקה, משם נכנסים לשביל שנפרץ על ידי בני הנוער, בין קנים ואשלים. אחרי כמאה מטרים ישנו סימון המורה להיכנס ימינה, חוצים את חוף שלדג, בנקודה זו ניתן לצפות בעונה זו עונת הנדידה בעופות נודדים המגיעים מאירופה הקרה לשהות בכנרת בימי החורף: קורמורנים, חסידות, עגורים ועוד. בשעות הבוקר המוקדמות וכן לקראת השקיעה תוכלו לצפות במאות ולעיתים אלפי עופות נודדים.
ממשיכים וחולפים על פני האשלים והקנים בסמוך לכביש 90. אחרי כ- 450 מטרים צועדים בצד המערבי של השטחים החקלאיים של בני המושבה כינרת, עד שמגיעים למבנה היסטורי ישן, בית המשאבות העתיק של המושבה. צועדים עוד כ-500 מטרים עד לנקודת הסיום בצינברי.
אורך המסלול: 4 ק"מ, רמת קושי- קלה.