כתובת בת 1500 שנה – הנושאת את שמו של ישוע נחשפה בעמק יזרעאל

הכתובת, "כריסטוס שנולד ממריה", שנחרתה ביוונית על אבן, שימשה במקור כמשקוף של דלת כנסייה משלהי התקופה הביזנטית. צילום: עינת עמבר-ערמון, רשות העתיקות

בחפירת רשות העתיקות בכפר טייבה שבעמק יזרעאל, נמצאה לאחרונה כתובת הקדשה לישוע, בנה של מריה. הכתובת היתה שייכת למשקוף דלת כנסייה בתקופה הביזנטית (שלהי המאה ה-5 לספירה) ונחרתה ביוונית על אבן. היא נמצאה כשהיא משולבת בשימוש חוזר, באחד מקירותיו של מבנה מפואר המתוארך לתקופה הביזנטית או הערבית הקדומה, אשר ממנו נחשפו שני חדרים בעלי רצפת פסיפס עם עיטור גיאומטרי.
הכתובת התגלתה במהלך חפירה ארכיאולוגיות שניהלו צחי לאנג וקוג'אן חאכו מרשות העתיקות, לפני סלילת כביש פנימי ביישוב. כחלק ממדיניות רשות העתיקות לקירוב הציבור לארכיאולוגיה, השתתפו בחפירה חניכי המכינות הקדם-צבאיות הרדוף וחנתון, תלמידים מבית הספר "דמוקרטי בעמק", וכן מתנדבים ועובדים מהקהילה המקומית.

הכתובת "כריסטוס שנולד ממריה". צילום: צחי לאנג, רשות העתיקות
הכתובת "כריסטוס שנולד ממריה". צילום: צחי לאנג, רשות העתיקות

לדברי ד"ר לאה די-סגני, מומחית לכתובות יווניות עתיקות מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים אשר פיענחה את הכתובת, מדובר בכתובת הקדשה שנחרתה בעת יציקת יסודות הכנסייה. נכתב בה: "כריסטוס שנולד ממריה. מפעל זה של תאודוסיוס הבישוף ירא האל והחסיד ביותר ושל תומא השפל, נבנה מהיסודות – -. הנכנס יתפלל למענם." לדברי די-סגני, הנוסחה ״כריסטוס שנולד ממריה״, נועדה להגן על הקוראים אותה מעין הרע, והיא היתה נפוצה בתחילת כתובות ומסמכים בני התקופה. "כריסטוס" -בתרגום מיוונית – "משיח", היה כינויו של ישוע. די-סגני מוסיפה, כי "הכתובת מזמינה את הבאים לשערי המקום ומברכת אותם. כך ניתן לדעת שמדובר בכנסייה ולא במנזר: בעוד שהכנסייה ברכה על כניסת מאמינים בשעריה, במנזרים נמנעו מלעשות כן".
תאודוסיוס, המוזכר בכתובת כאחראי על ייסוד המבנה, היה מהבישופים הראשונים בנצרות. הוא שימש כארכיבישוף האזורי – הסמכות הדתית העליונה של מיטרופוליט בית שאן, אשר טייבה בעמק השתייכה אליו. ד"ר וואליד אטרש מרשות העתיקות אומר, כי "מדובר בעדות הראשונה לכנסייה מהתקופה הביזנטית בטייבה, המצטרפת לעדויות נוספות לפעילותם של תושבים נוצרים באזור. בעבר נחשפו במקום שרידים של כנסיה מהתקופה הצלבנית, ולאחרונה נתגלה על ידי נורית פייג מרשות העתיקות וד"ר מוטי אביעם ממכללת כנרת בכפר כמא, מנזר, מאותה סדרה של מנזרים הכפופים למיטרופוליט של בית שאן".
לדברי מנהלי החפירה, צחי לאנג וקוג'אן חאכו מרשות העתיקות, "בחפירה התגלו ממצאים ממגוון תקופות, השופכים אור על רצף ההתיישבות הארוך בטייבה שבעמק, ועל מעמדה בקרב יישובי האזור".

הכי קרוב להר הגעש

|

עפולה: יער האקלים הראשון ניטע בעיר

|