כללית מחוז צפון: החלמה מהירה – גרסת המציאות

פרוספר דדיה בן ה-73 מבית שאן חלה בקורונה, טופל במרפאת כללית בעיר בעזרת תרופת הפקסלוביד והשבוע מצבו כבר השתפר

פרוספר דדיה בן 73 מבית שאן חלה בקורונה בשבוע שעבר ולאחר שהסכים לקבל את תרופת הפקסלוביד, השתפר מצבו. השבוע, כשהחלים, הוא כבר הודה במילים חמות לאחות אחלאם מוקסקס ולצוות מרפאת בית שאן ג' של שרותי בריאות כללית, שטיפלו בו במהלך השבוע האחרון.
בשבוע שעבר, מיד כשהתקבלה תשובת בדיקת קורונה חיובית, יצר עם פרוספר קשר ד"ר מהראן פלאח מחמ"ל הקורונה של שרותי בריאות כללית מחוז צפון לשאול לשלומו ולעבור יחד איתו על תיקו הרפואי. לאחר שנמצא מתאים לקבלת התרופה והסכים לקבלה, התאים עבורו ד"ר פלאח מינון, הדריך אותו וענה על שאלותיו.
"לאחר שיחתי עם הרופא יצרה איתי קשר אחלאם משרותי בריאות כללית, שאלה לשלומי והסבירה לי על תהליך מתן תרופת הפקסלוביד. התרופה הגיעה אלי הביתה ע"י שליח ומאז אחלאם התמידה במעקב אחרי מצבי ושאלה לשלומי בכל יום והדריכה אותי כיצד להמשיך בטיפול עד להחלמתי המלאה. לאחר יומיים בהם נטלתי את התרופה בהתאם להנחיות, הרגשתי הרבה יותר טוב ואני שמח להיות אחרי״, סיכם דדיה.
״אנו מקבלים בכל יום רשימות של חולים המועמדים לקבלת התרופה ואנו יוצרים קשר ומציעים לכולם. ישנו תהליך מסודר ואנו עוקבים אחרי כל מטופל מרגע הסכמתו ועד להחלמתו המלאה. מטופלים שמקבלים את התרופה מדווחים על שיפור כבר לאחר יומיים שנטלו את התרופה", מסביר מוחמד בדרה, אח בחמ"ל הקורונה ומרכז הטיפול בתרופת הפקסלוביד.
מאז פרצה מחלת הקורונה נערכו מחקרים רבים שנועדו למצוא תרופות לקורונה. השאיפה הייתה למצוא טיפול ממוקד שינטרל את הנגיף או לפחות יפחית את חומרת המחלה ואת שיעורי התמותה ממנה. פקסלוביד היא תרופה חדשנית שפיתחה חברת פייזר לטיפול בחולי קורונה במצב קל עד בינוני המטופלים בקהילה, ויש להם גורמי סיכון שעלולים לגרום למחלתם להפוך לקשה ואף לקטלנית. במחקר הקליני שנעשה על פקסלוביד הביא השימוש בתרופה להפחתה משמעותית בשיעור האשפוזים של חולי קורונה.