יש תו סגול לאגם הלאומי: מחר תפתח רשמית עונת הרחצה בכינרת

תחת הכותרת "מתנהגים אחרת בכינרת" תפתח מחר יום ד' 20.5 עונת הרחצה ב-15 חופי וחניוני איגוד ערים כינרת, זאת בהמשך לאישור של עאטף חיר-אלדין, מנהל אגף חופי הרחצה במשרד הפנים ועליזה שעיבי מפקחת חופי הרחצה ואמרכלית מחוז צפון במשרד הפנים, שערכו השבוע סיור בחופי איגוד ערים כינרת, ואישרו את  המתווה לפתיחה והפעלה של חופי האיגוד על פי 'התו הסגול' לחופי הרחצה של האיגוד. צילום: רשות הכינרת

כמה חיכינו לרגע הזה! לאחר חודשי סגר בבית, בעוד הכינרת מתמלאת לשיאה, והחזרה ההדרגתית לשגרה, בתום הערכות מאומצת לאורך השבוע האחרון שכללה תדרוכים לצוותי רשות הכינרת, מנהלי החופים, יחידת הפיקוח והאכיפה וצוותי התפעול, תיאום עם משטרת טבריה, הכנות בעמדות ההצלה והעזרה הראשונה בחופים, אפשר להכריז סוף סוף על פתיחת חופי האגם הלאומי בפני נופשים ורוחצים.
בהמשך להכנות לפתיחת עונת הרחצה, מאיגוד ערים כינרת ורשות הכינרת נמסר כי עוד בטרם פרוץ מגיפת הקורונה, בתיקצוב של כ- 1.5 מלש"ח ממשרד הפנים, נעשו עבודות בטיחות וטיפול במפגעים שנדרשו עקב עלייתו הדרמטית של מפלס הכינרת שכללו טיפול וסילוק של צמחיה, גיזום וטיפול בטיחותי בעצים במים, ניקוי שוטף של סחופת אורגנית הנפלטת כל העת מתוך האגם, הזזת סוכות הצלה והרחקתן מקו המים (בחלק מהחופים אף שימוש במנופים לצורך מיקום חדש לעמדות הצלה בחופים בהם עלו המים כנגד קירות התמך), הצבת שילוט אזהרה, חסימת גישה למים במהלכי  מדרגות מוצפים, טיפול בנזקי שיטפונות ונזקי גלים ברוחות מזרחיות ועוד. לכן גם בתחום זה על הנופשים להיות קשובים וזהירים.
מלבד הקיום של ההנחיות של מש' הבריאות לאור מגבלות הקורונה בהתאם לתו הסגול, מאיגוד ערים כינרת ורשות הכינרת ביקשו לרחוץ רק בחופים מוכרזים ובשעות פעילות המצילים.


עידן גרינבאום, יו"ר איגוד ערים כינרת: נערכנו עם תכנית סדורה על פי 'התו הסגול' לחופי הכינרת ותפעולם, בהתאם להנחיות משרדי הפנים והבריאות ואנו מקווים, כי הציבור יהיה קשוב להנחיותמאיגוד ערים כינרת ורשות הכינרת בקשו להזהיר את הנופשים והרוחצים, מאחר ועקב עליית המפלס קיימת תשתית בנויה (מדרגות, קירות וכד') שכוסו במים – יש להישמע להוראות הפקחים ולהוראות השילוט הקיים ולא להיכנס למים דרך אזורים המשולטים כאסורים, לא לטפס על מעקות בטיחות ולא לקפוץ למים מראשי קירות. בנוסף, גובה המפלס גרם לכך, כי באזורים מסוימים מטר מהחוף, המים כבר מאוד עמוקים ולכן יש להיזהר מאוד בכניסה אחראית ובטוחה למים בעיקר עם ילדים.
באיגוד ערים כינרת אומרים, כי בסיכום עם רשות המים, לקראת חודש אוגוסט כאשר ירד מעט המפלס, ימשכו עבודות התשתית באזורים שבשלב זה אינם ניתנים לשיקום.

• בין נהלי התו הסגול שנקבעו לחופי הכינרת

חניוני הרכב בחופים: על מנת להימנע מעומס של נופשים בחופים, ומאחר והכניסה לחופים הינה חופשית להולכי רגל – יצומצם מספר כלי הרכב בחניונים, כאשר לכל חוף הוגדרה קיבולת חניות המאפשרת אירוח נופשים בתנאי השטח השונים, בצורה "מרווחת".
שהיית יום בחוף: הקפדה על ישיבה בקבוצות בצורה מרווחת ובמרחקים של קבוצה מקבוצה.
לינת לילה בחופים: שמירה במתחמי הנופש על "מרווחים" ופיזור אוהלים "מרווח". תוך שמירת מרחקים של 5-7 מ' בין אוהל לאוהל.
נוהלי ניקיון וחיטוי: לפי הוראות משרד הפנים והבריאות יצוידו מבני השירותים, בסבון נוזלי ומגבוני נייר. הצוות התפעולי ישתמש בציוד מגן, כפפות ומסכות.
חנויות נוחות, מזנונים ורוכלויות: יפעלו בהתאם ל'תו הסגול' לעסקים.
הסברה
: כחלק מהמתווה תפעיל רשות הכינרת בחופים צוותי הסברה להסברת התנהלות "נופש בצל קורונה". מערך הסברה מתוגבר יכלול  מסבירן בכניסה לכל חניון חוף לחלוקת פלאייר עם כללי ההתנהגות החדשים בחוף ולמתן הסברים. כמו כן, בכל חוף יסייר צוות מסבירנים אשר ייצור קשר עם הנופשים לנושא נוהלי התו הסגול, כמו גם הסוגיות החשובות לא פחות : ניקיון הכינרת וחופיה והשמירה על נוהלי החופים השקטים.
שירותי הצלה: עד לאחר חג השבועות תפעלנה כלל עמדות ההצלה של האיגוד עד השעה 19:00 בערב.
בנוסף תתבצע בהמשך הארכת שעות פעילות המצילים בחגים, סופי שבוע ולפי הצורך.
שימוש כל העת במערכות הכריזה והפעלת מערך הסדרנים לאכיפת "חוק הסדרת מקומות רחצה" ונהלי הנופש ב"צל הקורונה".
כינרת בטוחה: כבר בחגים עיד אל פיטר ושבועות יפעל , לאורך כל שעות היממה מוקד "כינרת בטוחה". מצלמות האבטחה בחופים בסיוע לפיקוח על ההתנהלות ושמירה על בטחון הנופשים.

נציגי איגוד ערים כינרת, משטרת ישראל, מד"א ושיטור ימי- היום במסיבת עיתונאים שפתחה את עונת הרחצה בכינרת. צילום: איגוד ערים כינרת
נציגי איגוד ערים כינרת, משטרת ישראל, מד"א ושיטור ימי- היום במסיבת עיתונאים שפתחה את עונת הרחצה בכינרת. צילום: איגוד ערים כינרת

עידן גרינבאום, יו"ר איגוד ערים כינרת בירך את שר הפנים אריה מכלוף דרעי על ההחלטה לפתוח את החופים, להחזיר את שירותי ההצלה, בכדי לאפשר את ביטחונם של האזרחים בחופים. ואמר כי "אזרחי ישראל משוועים להגיע לחופי הכינרת, בהם הכניסה ללא תשלום, חופשה זולה, עממית ומהנה. נערכנו עם תכנית סדורה על פי 'התו הסגול' לחופי הכינרת ותפעולם, בהתאם להנחיות משרדי הפנים והבריאות ואנו מקווים, כי הציבור יהיה קשוב להנחיות שהוא מכיר כבר מתחומים אחרים בחיינו בתקופה האחרונה ויתקיים שיתוף פעולה בין צוותי החוף לבין הקהל"

אורן אביטן מנהל מרחב ירדן במד"א: "כבכל שנה נערכנו מבעוד מועד באופן נרחב ומקצועי על מנת לאבטח רפואית את רבבות הישראלים הצפויים להגיע בחודשי הקיץ לחופי הרחצה ולאתרי הנופש סביב הכינרת. אני מודה למר עידן גרינבאום על שיתוף הפעולה עם מועצה אזורית עמק הירדן ואיגוד ערים כינרת. מד"א כארגון ההצלה הלאומי של ישראל, ימשיך לעשות הכל על מנת לקצר את זמני התגובה ולהציל חיים מהים, מהאוויר ומהיבשה. אנו מאחלים לקיץ בטוח ומהנה ומבקשים מהציבור – שימרו על ההנחיות ונקטו באמצעי זהירות, כדי לסיימו בשלום".

רפ"ק ווליד עותמאן מפקד שיטור ימי, משטרה ישראל: "עם הפתיחה הצפויה של חופי הרחצה בעוד כשבוע שוטרי השיטור הימי קוראים לציבור לנהוג בזהירות ובאחריות, לרחוץ רק בחופי הרחצה המוכרזים, לנקוט משנה זהירות בעת עיסוק בספורט ימי ולא להיכנס עם מתנפחים למים כאשר יש רוח וסכנת היסחפות או לאחר שתיית אלכוהול".