טיול לשבת: לעשות את מסלול המפלים ולחזות בזרימות המים המרהיבות בשמורת עיון

במזג אוויר נאה או חורפי, אין מראה מרהיב יותר בארצנו השחונה, לחזות בזרימות המים המרהיבות בשמורה שבאזור מטולה. צילום: תקשורות יעל שביט

מערכת הגשמים האחרונה החזירה לחיים את נחלי ומפלי הגליל. אזורים אלו רוויים בנחלים ממקורות הירדן. לאחר שהזרימה בנחלים התחדשה והתעצמה, ממליצים ברשות הכינרת, המטפחים ומפתחים את כלל הנחלים בגליל, לצאת לחוות את עוצמות הטבע וזרימות הנחלים וליהנות מטיול במסלול בקצה הצפוני של המדינה, שכולו מים שוצפים, הכולל את מפלי נחל עיון-מפל עיון, מפל האשד, הטחנה והתנור הידוע מכולם, שם המים צונחים מגובה של כ-30 מטרים ישירות לבריכה שלמרגלותיו.
מדובר במסלול שאינו מעגלי, לכן יש להשאיר רכב איסוף בכניסה הדרומית לשמורת הטבע עיון ועם הרכב השני להגיע לחניה בכניסה הצפונית, בסמוך לאנדרטת הספארי. נכנסים בשער השמורה וצועדים דרומה לאורך השביל המוביל לעבר המפל הראשון, מפל עיון שגובהו כ-9 מטרים. אגב, בראש המפל ניתן להביט בקיר בטון ממלחמת העולם השנייה, ששימש כסכר ליצירת בריכת מים לשאיבת מים של הבריטים.בהמשך השביל מגיעים למפל נוסף, הפעם בגובה רב עוד יותר, 21 מטרים. מדובר במפל הטחנה, על שם טחנת הקמח הישנה, הממוקמת לצדו, שנמכרה לברון אדמונד דה רוטשילד, מקים מושבות הברון, יחד עם אדמות מטולה ששימשה את תושבי מטולה ופעלה עד מלחמת העולם הראשונה.
ממשיכים לצעוד לאורכו של השביל דרומה, שם ניתן לראות צמחייה ייחודיות: רקפת מצויה, קיסוסית, עירית, הרדוף הנחלים ועוד, עד שמגיעים למפל השלישי במסלול, האשד כשהמפל העליון הינו בגובה 9.5 מטרים ואילו התחתון כ-5 מטרים.
חולפים על פני בית העלמין הוותיק של המושבה מטולה ויורדים עם השביל מטה עד למפל המרכזי, המרשים והידוע ביותר במסלול, מפל התנור שזרימתו עקב מערכת הגשמים האחרונה חזקה ביותר. מהמפל ממשיכים לעבר נקודת הסיום לאורך השביל עד לנקודת הכניסה הדרומית לשמורה.
אורך המסלול בנחל עיון הוא כ-2.5 ק"מ ונחשב למסלול קל המתאים למשפחות.
המלצות נוספות לטיולים בנחלי הגליל ושביל סובב כינרת- באתר- www.kineret.org.il ובעמוד הפייסבוק – "זורמים לכינרת".

 

המסע לארץ הטיגריסים

|

טסים למילאנו- לראות את ברצלונה

|