חדש במרכז הרפואי העמק: מכשיר הדמייה היברידי

המכשיר המתקדם משלב הדמייתCT ביחד עם מצלמה גרעינית, במטרה להגיע לדיוק רב יותר באבחון של מצבים רפואיים מורכבים

טכנולוגיית הדמייה מתקדמת ביותר נרכשה באחרונה למכון האיזוטופים במרכז הרפואי העמק מקבוצת הכללית. מדובר במכשיר היברידי המשלב 2 יכולות של הדמיית גוף האדם, אשר שילוב שלהן מייצר תמונה תלת–מימדית של המערכות בגוף שנותנת מידע גם על תפקוד המערכות וגם על המבנה שלהן, וכך ניתן להגיע לתוצאות אבחוניות מדייקות יותר בבדיקה אחת.
לדברי ד"ר סרגיי ביקוב, מנהל המכון לרפואה גרעינית (איזוטופים) במרכז הרפואי העמק, "מידי שנה מתבצעות במכון לאיזוטופים כ-4000 בדיקות אבחוניות שונות למבוגרים ולילדים. הבדיקות ברפואה גרעינית משמשות לאבחון של בעיות רפואיות מורכבות במערכות גוף שונות, החל ממחלות של הלב וכלי הדם, מחלות של המוח ומערכת העצבים, אבחון של גידולים, מחלות של העצמות, של מערכת העיכול, המערכת האנדוקרינית, כליות ועוד".
לדבריו, "המכשיר החדש SPECT- CT פועל כך שהוא משלב טכנולוגיה של הדמיה באמצעות מצלמה גרעינית יחד עם סיטי. הבדיקה מתבצעת לאחר הזרקת כמות מזערית של חומר רדיואקטיבי לווריד, אשר פולט קרני גמא לזרם הדם. במכשיר קיימים גלאים שקולטים את קרני הגמא, ומשתנים בהתאם לתמונת האיברים והמערכות. במהלך הבדיקה, המטופל שוכב כעשר דקות בתוך מכשיר סגור בדומה לבדיקת CT, כשהוא ללא תנועה, תחת שני ראשים של מצלמה גרעינית שמסתובבים סביבו. נתונים המתקבלים משני המכשירים מועברים למחשב ועוברים עיבוד חכם המאפשר להציג את האיברים הפנימיים באופן תלת מימדי על גבי מסך". מסביר ד"ר ביקוב.
"המכשיר הזה נותן לנו מענה למצבים רפואיים מורכבים שמחייבים אבחנה ברורה, כאשר אמצעי הדמייה אחרים לא תמיד מצליחים לתת את כל המידע הרפואי הנחוץ לנו לצורך אבחנה זאת", מסכם ד"ר ביקוב.
המכון לרפואה גרעינית עבר באחרונה מתיחת פנים ושיפוץ שאפשר לקלוט את הטכנולוגיה החכמה ולשפר את התנאים של המטופלים ואנשי הצוות. צוות המכון מורכב מרופאים בכירים מומחים להדמייה מתקדמת, צוות של טכנאים מיומנים, אח שנחוץ לבדיקות מורכבות כגון בדיקות של הלב והכליות, ומזכירת המכון המסורה.

חדש בכללית: מניעת עששת בטיפת חלב החל מהשן הראשונה

|