איך מונעים קרציות ופרעושים בחיות המחמד

ד"ר אבי צרפתי, יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות, מרחיב על הסכנות מטפילים לחיות המחמד ולבעליהם, ועל מחזור החיים שלהם וכיצד להדבירם. צילום: יח"צ

הקיץ בשיאו ואתו הקרציות, הפרעושים ושאר טפילים. מעבר למטרד שטפילים אלה גורמים לחיות המחמד, חלקם מהווים מטרד גם לבני אדם ולעתים אף לסכנה בריאותית של ממש. מומלץ להיערך כבר עתה לטיפול מונע בטפילים ולהקל על חיות המחמד מפני המטרד.
לדברי ד"ר אבי צרפתי, יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות: "מלבד הגירודים שהטפילים גורמים הם עלולים לגרום לאלרגיות קשות אצל הכלבים ולהעביר לבעל החיים ולעתים גם לבני אדם מחלות וביניהן 'קדחת הקרציות' שבמקרים קיצוניים עלולה לגרום למוות גם של בעלי חיים וגם של בני אדם. גם הקרציות וגם הפרעושים חיים על גוף הכלב ומוצצים את דמו וכתוצאה מכך, אם מדובר בגורים הם עלולים לסבול מאנמיה. לכן מומלץ לעשות טיפולים מונעים במהלך כל השנה ולא לדחות את הטיפול כאשר מגלים את הטפילים על חיות המחמד".


 "פרעושים וקרציות מתרבים בקצב מהיר בקיץ בשל הטמפרטורות הגבוהות לכן יש להקדים תרופה למכה ולהתחיל בטיפול מונע. במקביל לשגרת הטיפול ולחיסונים יש להקפיד גם על מתן טיפולים מונעים כנגד טפילי מעיים בתקופות קצובות…"


על מנת להצליח בטיפול בפרעושים חייבים לטפל בגוף הכלב וחשוב מכך גם בסביבתו. כדי לטפל בצורה יעילה בפרעושים יש להבין את מעגל החיים שלהם. לפרעושים מעגל חיים בן ארבעה שלבים המתחיל בהטלת הביצים על הכלב שאינן נדבקות אליו ולכן הן מתפזרות גם בסביבתו. בשלב השני בוקעות מהביצים רימות קטנות המתפתחות בסביבה ואשר זקוקות ללחות וצל כדי להתפתח. בשלב השלישי הרימות הופכות לגלמים ולבסוף בוקעים מהם הפרעושים. רק הפרעוש הבוגר זקוק לפונדקאי שעליו הוא חי ואת דמו הוא מוצץ. לכן כאשר בוחרים תכשירים לטיפול בפרעושים יש לבדוק את יעילותם גם עבור הפרעושים הבוגרים וגם עבור השלבים הקודמים במחזור חייהם ובמקרה שנזקקים להדברת סביבת הכלב בחצר חובה לבדוק ולוודא שחומרי ההדברה אינם מזיקים לבני האדם, לחיות בר, כלבים או חתולים ועדיף שיהיו בעלי השפעה שיורית של 30 יום כדי שהיעילות שלהם תכסה את כל מחזור החיים של הפרעושים.
ד"ר צרפתי מוסיף: "פרעושים וקרציות מתרבים בקצב מהיר בקיץ בשל הטמפרטורות הגבוהות לכן יש להקדים תרופה למכה ולהתחיל בטיפול מונע. במקביל לשגרת הטיפול ולחיסונים יש להקפיד גם על מתן טיפולים מונעים כנגד טפילי מעיים בתקופות קצובות. השוק מציע מגוון טיפולים בתרסיס, באמפולות ובכדורים אך לפני כל שימוש בתכשיר יש לבדוק היטב אם הוא מתאים לחיות בוגרות או לגורים. לעיתים תכשיר הנחשב בטוח לטיפול בכלב בוגר עלול להיות מסוכן לגורים ובמקרה הצורך מומלץ לפנות לווטרינר לקבלת ייעוץ".