הנס של שובל שן בת ה- 19 מבית שאן

זיהום ממקור דנטאלי על רקע מערכת חיסונית חלשה הביא את שובל שן בת ה-19 מבית שאן לסכנת חיים. אחרי למעלה מ-40 ימי אשפוז וארבעה ניתוחים במחלקה לכירורגיית פה פנים ולסתות במרכז הרפואי פוריה, היא החלימה וחזרה הביתה. צילום: פוריה

שובל שן, צעירה בת 19 מבית שאן הגיעה למחלקת כירורגיית פה, פנים ולסתות במרכז הרפואי פוריה בתחילת החודש שעבר. היא סיפרה כי במשך כמה ימים חשה ברע: "כאבו לי האוזניים, הגרון, והרגשתי לחץ בחזה", היא שחזרה.
בירור וטיפול ראשוני בבי"ח "העמק" גילה שמוקד הזיהום נמצא מתחת ללסת התחתונה, והומלץ לה להמשיך את הטיפול בפוריה.
"שובל הוכנסה מיד לניתוח דחוף, במטרה לבצע ניקוז ראשוני ולעקור את השן שהייתה המקור לזיהום", סיפר פרופ' עימאד אבו אל נעאג', מנהל המחלקה לכירורגית פה, פנים ולסתות: "בגלל הרקע הסוכרתי שלה והחשש שהזיהום עלול להתפשט הוחלט על התערבות מידית ואגרסיבית. התרביות מהניתוח הראשון גילו לנו שאנחנו מתמודדים עם מקרה קשה של זיהום ב'חיידק הטורף', שקיבל את שמו בגלל שהרקמות "נטרפות" ובמהירות. שובל נותרה מורדמת ומונשמת ואושפזה במחלקת טיפול נמרץ נשימתי, כי במצב כזה לא ניתן לצפות את ההתנהלות של החיידק ואת מהלך הזיהום. עיקר הסכנה היא לנתיב האוויר ויש חשש ממצב של חנק".

• "הבנו שמצבה לא טוב"

פרופ' אבו אל נעאג' מציין עוד, כי כבר בימי האשפוז הראשונים היה ברור שמדובר בזיהום חמור, "בימים הראשונים הזיהום החמיר והגיע לחללים נוספים באזור הצוואר. בכדי להתגבר על המצב, נדרשו ארבעה ניתוחים תחת הרדמה מלאה ועוד עשרות טיפולים יומיים שבוצעו בהרדמה מקומית במהלך ימי האשפוז הרבים. אחד הניתוחים כלל גם פיום של קנה הנשימה, מה שאפשר את המשך הטיפול בצורה בטוחה יותר, אך מנע משובל לדבר במשך חודש". בשל החשש מהתפשטות הזיהום לאזור בית החזה כל תהליך הטיפול לווה ע"י ד"ר רוני בן אבי וצוות היחידה לניתוחי חזה.
כיום, לאחר חודש וחצי של אשפוז, שובל מרגישה הרבה יותר טוב. אביה, נח שן, מסכם: " למעלה מחודש אנחנו לא עוזבים את שובל ונמצאים לצידה יום ולילה. כבר כשהגענו לכאן הבנו שמצבה לא טוב והיא בסכנת חיים. מה שהרגיע אותנו לאורך הימים הארוכים והקשים האלה הייתה הידיעה שהיא בידיים הכי מקצועיות והכי טובות. הרופאים מאד עזרו לנו, הרגיעו אותנו ונתנו מענה לכל השאלות לאורך כל הדרך שעברנו. אין בפי מלים להודות לפרופ' אבו אל נעאג' ולכל הצוות המעולה של המחלקה".

"זו מחלה מתעתעת, אנחנו חייבים לשמור על עצמנו"

|

הכן עצמך לחורף

|

עברתם קיצור קיבה? כך תשמרו על התוצאות

|