דבורת הדבש: כמה דברים מעניינים שאולי לא ידעתם

לרגל יום הדבורה שחל הביום חמישי האחרון(20/5), כמה דברים מעניינים על הדבורה הקטנה והעמלנית שלא תמיד זוכה להכרה והערכה

הדבורה הקטנה והעמלנית לא תמיד זוכה להכרה והערכה, בעיקר מכיוון שזהותה מתקשרת לייצור דבש בלבד, אך זהו רק מוצר משני. הדבורה הינה החרק המשמעותי ביותר להתפתחות האדם, מאחר ועיקר עבודתה היא האבקת צמחי החקלאות והבר. להלן ארבע עובדות על הדבורה שאולי לא ידעתם.

• האבקה

למרות שקשה לנו לקשר בין הדבורה לתפוח, אבוקדו, שקד, חמניה או אבטיח, הרי שללא הדבורה, רוב המזון מהצומח לא יהיה קיים. מפתיע אבל זו עובדה; האדם שמפתח טילים משוכללים, בינה מלאכותית, מחשבי על, תרופות וחיסונים ואף משוטט בחלל, טרם הצליח לחקות באופן יעיל את המכניקה של האבקת צמחים המהווה את אחד התהליכים החשובים בטבע.
"מן הפרח בא הפרי", כל פרח זקוק להאבקה בכדי ליצור הפרייה, ממנו יצמח הפרי וזרעים להמשך. לצורך ביצוע מלאכה זו אנו זקוקים לדבורת הדבש. האבקה שמבצעת הדבורה משפיעה על המערכת האקולוגית הכוללת ועל כל יצור חי.
בשנים האחרונות הולכות ונכחדות מושבות דבורים בכל העולם וזאת מסיבות רבות שחלקן עדיין לא ידועות. מאחר והדבורה היא כלי ההאבקה עיקרי בטבע, מדענים ומומחי דבורים ברחבי העולם מודאגים מכמות הדבורים המצטמצמת. רוב האנשים לא יודעים שהדבורים הן 'מאביקות-על', המאביקות גם צמחים הגדלים באזורים גבוהים, אליהם חרקים אחרים לא מסתכנים להגיע.

• לדבורים אנטומיה שונה מאשר לנו 

כשבוחנים מקרוב את הדבורה, ניתן להבין עד כמה היא שונה מבעלי חיים חולייתנים (להם שייכים גם בני האדם). לדבורים סוג אחר לגמרי של מערכת דם. בדומה לחרקים אחרים, יש להם שלד חיצוני, אך בחלק הפנימי אין כלי דם. בגופה של דבורה נמצא נוזל הדם שממלא את כל חלקי הגוף באופן חופשי. הדם שלה אינו נושא חמצן ולכן צבעו אינו אדום כמו אצלנו. כל האיברים, כולל הלב, נמצאים בתוך הדם הצף חופשי, כמו בבלון.

• דבורה היא חרק ידידותי

מפגש עם דבורת דבש בטבע מפחיד לעיתים אנשים. לדבורה זמזום חד ובולט בזמן שהיא נעה באוויר, המעניק לה הופעה אגרסיבית משהו. עם זאת, דבורים הן חרקים ידידותיים ואין צורך לפחד מלהיעקץ על ידן. נקבות דבורי הדבש הן היחידות המצוידות בעוקץ והן יעקצו רק אם יחושו איום כלפיהן. באופן כללי, הדבורים עדינות וחרוצות ועסוקות בעיקר במטלות הרבות של איסוף הצוף והאבקה, ייצור דונג, ניכוי הכוורת, שמירה וטיפול במלכה. רוב הדבוראים הוותיקים (500 בישראל) אינם משתמשים בכפפות כאשר הם מטפלים בכוורות ויש שאפילו מלטפים את הדבורים בכף ידם.

• כל אחד יכול לסייע בשמירה על הדבורים

דבורת דבש רגילה חיה רק מספר שבועות. המלכה של הכוורת הינה היחידה במושבה שתוכל לשרוד שנה ויותר אך שאר הדבורים תתחלפנה. הנוכחות של דבורה בקרבתכם היא חיובית ותופעה שצריך לשמוח בה.
כולנו חייבים לסייע בשמירה על דבורי הדבש, לטעת עצים ושיחים צוּפָנִיִים (בעלי צוף- מזון הדבורים), לשתול פרחים בעלי צבעים כחולים, סגולים וצהובים הנוטים בדרך כלל למשוך דבורים, לפעול עם הדבוראים כנגד כריתת עצים ובעיקר אקליפטוס שפרחיו מלאים בצוף לאורך רוב עונות השנה, להימנע בחומרי הדברה מסוימים הידועים כגורמים נזק לדבורים, ולפעול לשם כך גם ברשות לה אתם שייכים.

לחגוג את הקיץ והחופש הגדול בנמל עין גב בכינרת

|

הכי קרוב להר הגעש

|

לאכול ישר מהעץ: ה"פסטיבליצ'י" יוצא לדרך

|