דו"ח משרד העבודה והרווחה: עשרות אלפי דיווחים על פגיעות בקטינים

מן הדו"ח שמתייחס לשנת 2017, עולים מספרים קשים על פיו עולה בין היתר כי כ- 72% מכלל הדיווחים הפגיעות בוצעו בידי מבוגר אחראי מתוך המשפחה. צילום: אולי ברטלס, פריאימג'ס

בשנת 2017 הגיעו לטיפול עובדים סוציאליים לחוק הנוער במשרד העבודה והרווחה 46,778 דיווחים על פגיעות בקטינים, כך עולה מדו"ח שפרסם לאחרונה משרד העבודה והרווחה. 25.3% מכלל הדיווחים הם על רקע התעללות פיזית, 12.7% מהדיווחים הם על רקע התעללות מינית.
על פי הדיווחים, מרבית הפגיעות בקטינים (72.2%) בוצעו בידי אדם אחראי מתוך המשפחה. עוד עולה מהדו"ח כי אחד מכל חמישה מקרים המדווחים הוא בעקבות פגיעה בקטין עם מוגבלות.
מספר הדיווחים הגבוה ביותר היה בגין פגיעות פיזיות ומיניות בבנים 24,294(53.1%)  יותר מאשר בבנות 21,443 (46.9% ), מספר הדיווחים הגבוה ביותר היה בגין הזנחת קטינים , 14,266 דיווחים המהווים (32,9%) מכלל הדיווחים שהתקבל. הזנחה מוגדרת כמצב מתמשך המתאפיין בהעדר יכולת של האחראי על הקטין לספק לו מענה לצרכיו הבסיסיים, להגן על הקטין ולספק לו נגישות לשירותי בריאות וחינוך ולספק לו צרכים רגשיים בסיסיים, באופן כזה שעלול להוביל לפגיעה בבריאותו ובהתפתחותו התקינה.
יתר הדיווחים היו בגין התעללות פיזית 10,985(25.3%) התעללות מינית 5,500 (12.7%) והתעללות רגשית 2,066 (4.8% ).
עוד חושף הדו"ח שיעור מדאיג של דיווחים על חשד לפגיעה בקטינים עם מוגבלויות. סה"כ דווחו 11,034 מקרים, המהווים כ-23.6% מכלל הדיווחים (אחד מכל חמישה מקרים).


שר העבודה והרווחה חיים כץ: "אנו רואים בחומרה כל פגיעה בקטינים ומגלים ערנות יתרה לסימני מצוקה בקרב ילדים ונוער. כדי לצמצם את התופעה אנו מוכרחים כולנו כציבור לשים לב למה שקורה בדלת של השכן ולא להסס לדווח לרשויות כשמתעורר חשד להתעללות או הזנחת קטין".על פי הדו"ח, ב-24,712 (72.2%) מכלל הדיווחים הפגיעות בוצעו בידי מבוגר אחראי מתוך המשפחה. 1,168(3.4%) דיווחים התקבלו בגין פגיעה בידי אחראי מחוץ למשפחה, 2,748(7.9%) מהדיווחים היו בגין פגיעות בידי קטינים מחוץ למשפחה, ובנוסף, 1,352(3.9%) דיווחים היו בגין פגיעה בין אחים.

• "אנו מוכרחים כולנו כציבור לשים לב למה שקורה בדלת של השכן"

בשנת 2017 1,764 קטינים הוצאו מהבית תחת צו בית משפט למסגרות חוץ ביתיות, כגון: פנימיות, אומנה ומסגרות חוץ ביתיות שונות בעקבות דיווחים על פגיעה והתעללות.
שר העבודה והרווחה חיים כץ: "אנו רואים בחומרה כל פגיעה בקטינים ומגלים ערנות יתרה לסימני מצוקה בקרב ילדים ונוער. כדי לצמצם את התופעה אנו מוכרחים כולנו כציבור לשים לב למה שקורה בדלת של השכן ולא להסס לדווח לרשויות כשמתעורר חשד להתעללות או הזנחת קטין".
חוה לוי עו"ס ראשית לחוק נוער: "הדו"ח מרכז את הנתונים העיקריים ומשקף את היקף הפעילות המתבצעת לאורך כל השנה בתחום ההגנה על ילדים הנוער, על כל רצף המורכבות, מרגע קבלת הדיווח, דרך דרכי ההתערבות והטיפול וכלה במעקב אחר מצבם לאורך הטיפול, המשרד ממשיך לפתח שירותים ומענים לקטינים הנפגעים, בשנה האחרונה הושלמה הקמת שמונה מרכזי הגנה לקטינים אשר בהם פועלים רופאים, חוקרי נוער (שוטרים) ועובדים סוציאלים ובליווי פרקליטות תחת קורת גג אחת המעניקה טיפול מקיף לקטין מרגע הדיווח על הפגיעה ועד לקביעת תכנית לטיפול ושיקום, אנחנו מרחיבים את תכניות הטיפול באלימות במשפחה והוספנו עוד 68 עובדים סוציאלים המתמחים בטיפול בקטינים נפגעי אלימות פיזית במשפחה וכן אנו מתכננים במהלך שנת 2019 להרחיב את מס המרכזים לטיפול בנפגעי פגיעות מיניות."